מכתב גלוי לשרת הבריאות ח"כ יעל גרמן

20.11.2014

לכבוד:   שרת הבריאות – גברת יעל גרמן

הנדון:    צמח הקנביס – מכתב גלוי

לגברת יעל גרמן שלום רב!

במהלך החדשים האחרונים שמעתי התבטאויות שלך בנוגע לקנביס ולצרכניו. ברצוני להגיב על התבטאויות אלה ולנסות לפקוח את עינייך בנושא.

"הקנביס הוא סם מסוכן".
זה שקר גס! צמח הקנביס הוא צמח מופלא שעושה ניסים ואין בו טיפה אחת של רוע. בגלל שהוא מטיב כל כך עם האנושות גורמים אינטרסנטיים העלילו עליו עלילות דם ומרוויחים הון מוויסות של שוק הקנביס. אני מאמין כי החקיקה כנגד הקנביס וצרכניו תושלח לפח האשפה של ההיסטוריה בדומה לחקיקה כנגד יחסי מין הומוסקסואליים.
בעוד דור אנשים לא יבינו איך היתה כזאת רדיפה וויסות שוק כל כך דרקוני שבה מעטים הרוויחו הון על חשבון הציבור.

"יש סכנה של זליגה".
יש סכנה זל זליגה. אבל לא לבריאות הציבור. הסכנה היא להוות תחרות לסוחרי סמים. בדרך כלל הם לא "מעלימים" אנשים, הם פשוט קוראים למישטרה לטפל במיתחרה. עם עונש נקוב בחוק של 20 שנות מאסר זה שקול להעלמה.

"קנביס רפואי הוא לא במקום ליגליזציה".
כאן אני מסכים איתך. קנביס רפואי הוא בנוסף לליגליזציה. בשלב ראשון אנחנו ננגיש את הקנביס לצרכים רפואיים ואחרי שניווכח שהשמים לא נפלו נמשיך בדרך לליגליזציה מלאה. ברצוני להזכיר כי את הצבעת כנגד הצעת חוק להקלה של וויסות השוק שהעלה חבר הכנסת פייגלין ובכך עזרת לשמר את המצב הבילתי אפשרי הנוכחי.

"מגדלי הקנביס מעורבים עם גורמים פליליים".
מגדלי הקנביס הם חקלאים אשר מתפרנסים היטב מגידול קנביס. לגורמים פליליים יש את שדות הגידול שלהם והם לא נצרכים כרגע לפעול עם החקלאים. כאשר השוק יפתח לתחרות ואיכות הזנים תהיה גורם משמעותי, יכול להיות שגורמים פלילייים יגיעו אל החקלאים. (בתור אדם שנידרש לשלם 470 ש"ח לחודש עבור צמח נראה לי שהם מתפרנסים יותר מדי טוב).

המצב שלך הוא שונה: את מוקפת תועמלנים מטעם ארגוני פשיעה אשר חוששים לריווחיהם ופועלים לעצור את הסחף של הליגליזציה. והם מטיחים בך את כל מה שיש להם:
"הקנביס הוא סם מסוכן ואסור להרשות שהוא יהיה חופשי. מה יעלה בגורל המדינה אם כל התושבים יהיו מסוממים? ואל תשכחי שיש לך אחריות מיניסטריאלית על בריאות הציבור. ובכלל מדינת ישראל חתומה על אמנה בינלאומית למניעת הפצת קנביס שיש לכבד אותה. נתחיל להפר את האמנה הזו ובסוף עוד נפר את האמנות למניעת פשיעה נגד האנושות. וצריכים להגן גם על הרופאים המיסכנים שיהיו תחת לחץ של חולים לתת מירשמים לקנביס". וכן הלאה וכן הלאה.

תועמלנים אלו אינם מסוכנים עבוריך. הם יאיימו ילחיצו ויפחידו אבל לא יפגעו בך פיזית כיוון שהדבר יוביל לחיסול ארגון הפשיעה. חברת "שראל" לדוגמא מאיימת על חבר כנסת פייגלין אבל לא תפגע בו.

המועמדים לרישיון קנביס רפואי זה כבר משהו אחר. מדובר באנשים כואבים, נואשים, עם שפיות גבולית. בהחלט יכולים לצאת מהם מפגעים בודדים. אבא כזה שפגשת בוועדת הכנסת – לא תתני רישיון קנביס לבן שלו – עם הכיסא גלגלים הוא יקח אקדח ויעלה עליך.

כרגע יש לנו "אסיר ציון" אחד בבית הכלא. סוהר שבר את הרגל שלו ונימנע ממנו טיפול רפואי. עם זאת הם לא שברו את רוחו. את יכולה לכנות אותנו בכינויי גנאי, אבל אנחנו לא הולכים לשום מקום. יכול להיות ששמת לב שיש הקשחה בהפגנות נגדך מול הבית שלך (ויכול להיות שלא).

אני מזמין אותך לבדוק עם עצמך איזה אחוז מזמנך את "מבלה" בהתעסקות סביב צמח הקנביס. אני מזמין אותך לעמוד לצד ציבור הבוחרים ולא לצד הפושעים.

אני כותב לך כרגע כיוון שעל שולחן הכנסת עומד הצעת חוק "צימחונית" של ח"כ זנדברג לאי הפללה של צרכני קנביס. אני מקווה שתתמכי בחוק ותאפשרי העברתו בהקדם. בכך תורידי מעליך תיק כבד. לעומת זאת, אם תמשיכי להתנגד לליגליזציה של קנביס, לציבור המישתמשים בו לא יהיה "אופק מדיני".

בכבוד רב,

מיכאל